Aby trudne stało się banalnym!
W gruncie rzeczy biegłe opanowanie języka obcego wcale nie jest karkołomnym zadaniem. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać, aby nie tracić energii na naukę tak przydatnych słówek jak sophisticated i na wykuwanie czy też dany czas nazywa się Past Present Perfect Continuous, czy też Past Present Simple Continuous. Poniżej dzielę się wskazówkami jak zorganizować swój proces uczenia, aby szybko i skutecznie móc się porozumieć za granicą.
Po pierwsze: osłuchanie
Co ci przyjdzie z tego, że będziesz doskonale władał skomplikowaną gramatyką języka francuskiego, jeśli żaden Francuz nie zrozumie twojej wymowy? Jeszcze zanim znajdziesz czas na regularną naukę języka, polecam ci osłuchać się z jego brzmieniem. Możesz do tego wykorzystać różne media: muzykę, filmy, radio, audiobooki. Wszystko to znajdziesz w Internecie za darmo, wystarczy kilka kliknięć. Częste słuchanie danego języka, nawet jeśli nie rozumiesz z niego ani słowa, zakoduje ci w głowie jego brzmienie, melodię i akcent. Z czasem, gdy już opanujesz podstawy, twoja wymowa podświadomie będzie dążyła do zarejestrowanego modelu.
Po drugie: praktyczna lista
Nie ma sensu zaczynać nauki nowego języka od wykuwania setek słówek. Aktywne użytkowanie danego języka wymaga opanowania zaledwie kilkudziesięciu podstawowych rzeczowników i zaledwie dziesiątki czasowników (no, jedenastki…)! Polecam każdemu utworzyć własną listę najpotrzebniejszych słów, w zależności od własnych zainteresowań. Oto moja lista najważniejszych czasowników, która sprawdza się idealnie od wielu lat stosowania różnych języków obcych.
być & mieć
chcieć & móc & musieć & potrzebować
myśleć & mówić & robić
jeść & iść
Po trzecie: nie daj się spanikować przed gramatyką
Gramatyka to pięta achillesowa większości z nas, a jednak nie musi być ona aż tak straszna. Mnogość różnych czasów wcale nie oznacza, że danego języka nie da się nauczyć. Na przykład – w angielskim mamy aż 16 różnych czasów, a w polskim – zaledwie trzy (choć niektórzy wolą uznawać pięć), a jednak to polski jest uważany z jeden z dwóch najtrudniejszych języków europejskich (drugim jest języków naszych dobrych druhów, Węgrów). Na wstępie nauki nowego polecam ci ominąć wkuwanie zasad gramatycznych większości czasów, a dobrze wyuczyć się zaledwie trzech podstawowych: teraźniejszego oraz najprostszego przeszłego i przyszłego. Wielu nauczycieli akademickich chciałoby mnie teraz ukrzyżować, ale ja będę obstawać przy swoim: te trzy czasy wystarczą do przeprowadzenia komunikatywnej rozmowy, a pozostałe przyjdą z czasem – grunt, to w ogóle zacząć mówić, zamiast stresować się perfekcyjną poprawnością!
Do nauki odmian czasowników polecam strony „odmieniaczy”. Jedną z dobrze się sprawdzających jest na przykład ta strona. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni język i wpisać dany czasownik w formie bezokolicznikowej lub odmienionej, aby otrzymać jego precyzyjną odmianę we wszystkich istniejących czasach.
A teraz… kombinuj!
Powodzenia!
____________________________________________
Na zdjęciu: Le mur de „je t’aime” w Paryżu.